top of page

Aronija - jedna od najljekovitijih biljaka na svijetu

Ova biljka potječe s područja današnje istočne Sjeverne Amerike, gdje su je tamošnji starosjedioci koristili za liječenje brojnih zdravstvenih tegoba, ponajviše prehlade i vrućice. Europa je aroniju upoznala tek u 18. stoljeću, i to kao krajobrazni grm, i ne sluteći kakvo on blago skriva.

žU Europi se u 20. stoljeću počela više uzgajati kao voće, a danas su zasadi aronije rasprostranjeni širom svijeta zbog njezinih brojnih blagodatnih učinaka na zdravlje.

Aronija može uspijevati u surovim uvjetima kao što su temperatura niža od čak -35 °C te kisela, osiromašena ili vlažna tla, pogodno je za uzgoj u opustošenim dijelovima svijeta. Aronija nema prirodnih neprijatelja pa je stoga pri uzgoju nije potrebno podvrgavati različitim spojevima za zaštitu, što je čini prikladnom za prirodni uzgoj.

žDobar je izvor vitamina C, K, A i E te kalija, fosfora, kalcija, magnezija i cinka.

žZa njezin trpki i opori okus najzaslužniji su brojni procijanidini, odnosno tanini.

žTamno ljubičasta, gotovo crna boja aronije koja proizlazi iz sadržaja antocijanina privukla je pozornost znanstvenika jer ukazuje na snažna antioksidativna svojstva.

Antioksidansi su skupina prirodnih spojeva koji štite ljudske stanice od oksidativnih oštećenja. Pri korištenju kisika, naše tijelo proizvodi "slobodne radikale" koji mogu uzrokovati oštećenje svih stanica u tijelu. Slobodni radikali posljedica su životnih procesa, psihičkog stresa, onečišćenog zraka koji udišemo i zagađene hrane koju unosimo u organizam. Antioksidansi u aroniji sprječavaju stvaranje slobodnih radikala i degeneraciju zdravih stanica u ljudskom tkivu i krvnoj plazmi, a time usporava i proces starenja organizma za što su zaduženi ANTOCIJANINI, TANINI, VITAMIN C I VITAMIN E.

žZbog velike količine ANTOCIJANINA aronija ima sposobnost vezanja štetnih kovina poput olova i kadmija u jetrima i bubrezima te pospješuje izlučivanje radioaktivnih tvari u organizmu Aronija je nakon eksplozije u Černobilu korištena za ublažavanje posljedica radijacije u narodu iako je do tada u Europi bila zapažena samo kao biljka s vrlo lijepim cvijetom.

žUpravo su antocijanini najzaslužniji i za njezin protuupalni i protuvirusni učinak, posebice na virus gripe A. Spomenimo i protubakterijsko djelovanje, naročito na bakteriju Escherichiju coli te rodove Staphylococcus i Salmonella.

žI njezino lišće obiluje antocijaninima čiji se udio povećava starenjem, a može poslužiti za spravljanje čaja.

SPEKTAR DJELOVANJA

žSmanjenjenje visokog krvnog tlaka  -pospješuje cirkulaciju krvi, smanjuje previsok krvni tlak te pomaže kod ateroskleroze, upale i proširenih vena. Antioksidansi aronije djeluju kao antiupalna sredstva po cijelom tijelu i pomažu kod opuštanja arterija, smanjujući krvni tlak i kronične upale.

žUčinak na krvožilni sustav - aronija osigurava potpunu zaštitu stanica od oksidativnih učinaka i ima opuštajući učinak na krvožilni sustav te je zbog toga dokazano sredstvo u borbi protiv kardiovaskularnih bolesti. Također, snizuje krvni tlak, upale i LDL oksidaciju.

žGlava Pospješuje cirkulaciju i bolji rad živčanog sustava te pomaže kod glavobolja i migrene.

žImunološki sustav Podiže opće stanje imunološkog sustava.

žSmanjuje količine šećera u krvi Antocijani aronije smanjunju razinu glukoze u urinu i smanjuju razinu oksidacije lipida u urinu i krvi. Aronija također suzbija podizanje i opadanje razine šećera u krvi. Budući da sadrži pektin, odličan je izvor prehrambenih vlakana koja su potrebna za sniženje razine grožđanog šećera u krvi, ali i dobro zdravlje probavnog sustava.

ž
Smiruje želučane tegobe Smiruje grčeve i bolove u želucu, smiruje upalu sluznice želuca te pomaće kod čira na želucu i želučane neuroze.

ž
Endokrine žlijezde Pospješuje rad štitnjače, poboljšava i regulira izlučivanje njezinih hormona te pomaže kod bolesti štitnjače i gušavosti.

ž
Jetra i žuč Potpomaže radu jetre u neutralizaciji štetnih tvari te olakšava rad bolesne i oštećene jetre. Ima pozitivan učinak kod upale žučnog mjehura i žučnih kanala, žutice, žučnog pijeska i žučnih kamenaca.

ž
Crijeva Smiruje grčeve i bolove u crijevima, smiruje upalu sluznice crijeva i zaustavlja proljeve.

žPotiče mokrenje.

ž

žPridonosi gubitku tjelesne mase.

ž

žTeški metali i radioaktivne tvari - istraživanja ruskih znanstvenika su pokazala da aronija pospješuje izlučivanje teških metala kao i nekih radioaktivnih tvari iz tijela.

ž

žKoči nastanak iznimno štetnih spojeva kao što su N-nitrozamini, a koji su povezani s nastankom brojnih zloćudnih oboljenja.

žKontrola i prevencija razvoja karcinoma - polifenoli aronije imaju ulogu u kontroli i prevenciji razvoja raka modulirajući sve 3 faze: inicijacija, promocija i napredovanje karcinoma. Istraživanja su pokazala kako aronija utječe na mnoge karcinome. Jedna od studija prikazuje da je ekstrakt aronije u roku od 24 sata eliminirao velik broj stanica karcinoma malignog tumora na mozgu.

UPOTREBA U PREHRANI

žNajčešće se koristi za proizvodnju ukusnog soka, namaza, kolača, umaka, voćnog jogurta ili pak vrsnog vina.

žS 3 do 5dl matičnog soka, uživanjem u desertima s pekmezom od aronije, dodavanjem čajne žličice praha u jogurt ili musli te ispijanjem 2dl čaja svaki dan ojačajte svoje imunitet.

*MATIČNI SOK – dnevno popijte do 5dl soka

*PEKMEZ – koristiti kao namaz na kruh, u nekim desertima s pekmezima ili kao dodatak žitaricama koje jedete za doručak

*PRAH – ubacite ga u jogurt ili musli te u vaš omiljeni recept za domaći kruh

*ČAJ – 2 žlice čaja preliti s 2dl kipuće vode i pustiti da odstoji 15 minuta potom procijediti i popiti toplo ili hladno

žOvo bobičasto voće izvrsno će poslužiti i u prirodnom bojenju hrane, pri čemu boja ovisi o pH okoline (pH oko 3 - ružičasto-crvena boja, pH oko 5 - žarko crveno-ljubičasta boja te pH oko 7 - plava boja).

žDa bi se očuvale sve biološki djelotvorne biljne tvari u aroniji, osobito antocijanini, ne preporučuje se njezina dulja izloženost temperaturama iznad 60 Celzijevih stupnjeva.

žDodavanjem vitamina C (sok limuna, limete, naranče…) aroniji, postiže se veća postojanost biološki djelotvornih biljnih tvari, posebice antocijanina.

žOd svježe i/ili osušene aronije te uz dodatak limuna može se napraviti voćna voda (engl. Infused Water) koja sadrži čak oko deset puta više antocijanina nego njezine prerađevine, a koju se preporučuje piti tijekom tjelovježbe kad se u tijelu prirodno javlja oksidacijski stres.

ž

ARONIJA recepti 1.png
ARONIJA recepti 2.png
ARONIJA recepti 4.png
ARONIJA recepti 3.png
bottom of page