top of page

Mala zdrava kuhinja

Problem koji nas prati je što su danas hrvatska djeca po debljini sedma na svijetu. Imamo 18% prekomjerno teške djece i 7% debele. Nepravilna dječja prehrana, osobito u fazama intenzivnog rasta, utire put većini kroničnih bolesti djece i mladih koje obilježavaju moderno doba. Istraživanja jasno govore - navike su loše, jede se nezdrava hrana i vježba se premalo.
Djeca s teškoćama u razvoju su i pod povećanim rizikom od negativnih učinaka nezdravih prehrambenih navika.
Projekt; "MALA ZDRAVA KUHINJA" namjenjen je djeci i mladima sa (i bez) teškoćama , kao i njihovim roditeljima, nastavnicima i široj javnosti. Projekt je holističkog karaktera jer promiče kvalitetu življenja, zdravlje, socijalnu integraciju i ljudske vrijednoti djece i mladih sa teškoćama.
Ciljevi ovog projekta su: - poboljšanje kvalitete života djece i mladih sa teškoćama - usvajanje stavova, interesa, i navika o zdravim stilovima života - očuvanje zdravlja primjenom zdravih načina prehrane - poticanje djece i mladih sa teškoćama na razvijanje zdravih navika te usvajanje vještina pripreme zdravih obroka prilagođenih njihovoj posebnosti - poticati socijalnu integraciju i suradnju djece i mladih sa teškoćama - razvijati pozitivnu sliku o sebi i samopouzdanje djece i mladih sa teškoćama - podržati inicijativu zdravog obroka u školama Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta ponudom zdravih sendviča koji će biti produkt praktičnih radionica - podizanje ekološke svijesti učenika te odgovorno ponašanje prema svakodnevnoj prehrani. Iskustvo rada Centra Humanika s promicanjem zdravih načina života pokazalo je da je važno uključiti i roditelje na kojima je velika odgovornost u učenju zdravih navika i oni se trebaju dodatno informirati o pozitivnim i negativnim rezultatima konzumiranja određene hrane u periodu rasta i razvoja djeteta sa teškoćama.


OSNOVNE AKTIVNOSTI PROJEKTA SU:
1.Planiranje provedbe projekta od strane stručnog tima
2.Izrada i podjela promidžbenog i edukativnog.
3. Prezentacija projekta i promicanje važnosti zdrave prehrane za djecu i mlade s teškoćama
4. Edukativne radionice Ciklus radionica zdrave prehrane za učenike sa teškoćama
5.Radionice roditelja i djece ( za učenike sa teškoćama i njihove roditelje,)
6.Stručna predavanja Organizirati ćemo stručna predavanja koja će biti ponuđena roditeljima i nastavnicima i stručnim
7.Obilježavanje prigodnih nadnevaka
8. Integrativna druženja djece i mladih
9. Volonterske aktivnosti promocije zdravih načina života( zdrave prehrane, ekologije)
10. Evaluacija projekta
Palnirano je projektom obuhvatiti oko 500 korisnika.
Rezultati projekta : Usvajanje zdravih prehrambenih i životnih navika, prihvaćanje roditeljske odgovornosti za zdravlje djece sa teškoćama, zdravim odrastanjem socijalno integrirati djecu i mlade s teškoćama, emocionalno osnažena djeca i mladi s teškoćama te senzibilizirana zajednica i javnost na važnost zdravog odrastanja.

bottom of page