top of page

Zajedno kuhajmo zdravo

DANAS ZNAMO DA SVAKO TREĆE DIJETE U HRVATSKOJ IMA ILI PREKOMJERNU TJELESNU TEŽINU ILI JE PRETILO!

Rezultati studije Ponašanje u vezi sa zdravljem djece školske dobi Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo pokazuju da čak 33% dječaka i 20% djevojčica ima prekomjernu tjelesnu masu ili je pretilo u dobi od jedanaest godina.Nadalje, samo 58% dječaka i 60% djevojčica doručkuje svakog radnog dana, 45% dječaka i 46% djevojčica konzumira voće najmanje jednom dnevno i tek se 39% dječaka i 26% djevojčica bavi umjerenom do intenzivnom tjelesnom aktivnošću, najmanje 60 minuta tijekom dana. Činjenica koja dodatno zabrinjava jest ta da porastom dobi djece, prehrambene i životne navike postaju sve lošije.Iskustva iz Klinike za dječje bolesti Zagreb govore kako pretilost u djece povećava rizik od razvoja kroničnih bolesti poput dijabetesa tipa 2, mišićno-koštanih bolesti, ali i različitih zloćudnih bolesti. Istraživanja također pokazuju da 60% pretile djece postaju pretile odrasle osobe.

Pošto smo područje od posebne državne skrbi, koje je dodatno izloženo trenutnoj gospodarskoj krizi, nezaposlenosti i padu životnog standarda, utjecaj negativnih čimbenika  ovisnosti, stresa, neadekvatne i nezdrave prehrane je izuzetno velik.

Sisačko-moslavačka županija ima višestruko veću stopu smrtnosti od leukemije u odnosu na ostatak Hrvatske, dok su višestruko veće i grube stope smrtnosti mladih do 20 godina starosti od zloćudnih bolesti.

Nepravilna dječja prehrana, osobito u fazama intenzivnog rasta, prema sadašnjim saznanjima utire put većini kroničnih bolesti djece i odraslih koje obilježavaju moderno doba.

Cilj ovog projekta je afirmirati osnovno pravo djece kao i njihovih roditelja da upravljaju svojim zdravljem razvijanjem zdravih životnih i prehrambenih navika.

Projekt je namijenjen isključivo roditeljima i djeci vrtićkog i osnovnoškolskog uzrasta. Edukativnim predavanjima i praktičnim radionicama, inicijativom zdravijih obroka, kao i javnim manifestacijama, djeca  i roditelji učit će o zdravoj prehrani i usvajati zdrave navike i praktične vještine.

Provodit će se sljedeće aktivnosti; održavanje edukativnih predavanja i praktičnih radionica, radionice roditelja i djece, predavanja za odgajatelje, osoblje vrtićke kuhinje i nabave,roditelje,zdravstvene djelatnike i stručne suradnike.

Važan dio aktivnosti bila bi prezentacija projekta i promicanje važnosti zdrave prehrane putem medija i sredstava javnog priopćivanja, izrada promidžbenog materijala za djecu i roditelje kao i javna prezentacija i degustacija zdrave hrane.

Rezultati koji će proizaći iz projekta obuhvatit će izravne i neizravne korisnike; senzibilizirati djecu i roditelje o nužnosti usvajanja pravilnih navika zdrave prehrane, prihvaćanje odgovornosti za vlastito zdravlje te da kroz zdravo odrastanje doprinose zdravlju cjelokupnog društva.

 

Planirane aktivnosti:

 

 a)  EDUKATIVNE RADIONICE

 

Ciklus radionica pravilne prehrane u vrtiću i školi

 

 1. Zdravi tanjur (upoznavanje vrsta hrane i njihovog udjela u svakodnevnoj prehrani)

 

 2 .Pet puta voće i povrće (upoznavanje voća i povrća i priprema duginih koktela)

           

 3. Žitna polja (upoznavanje vrsta žitarica i priprema beskvasnog kruha)

           

  4. Hranimo se prirodno (razlika između prirodne i prerađene hrane)

                                                                                                                          

b) PRAKTIČNE RADIONICE RODITELJA I DJECE

 

Zajedničko slaganje zdravog jelovnika, upoznavanje zdravih namirnica od kojih će roditelji i djeca zajednički složiti jednostavne i zdrave obroke.

 

 1. Zdrave paštete i grickalice

 

 2. Slatkiši i napitci bez šećera i umjetnih aroma i bojila

 

3. Burgeri, ćevapi, pomfrit, pizze, tjestenina na zdrav način

 

 c) PREDAVANJA

 

1. Odgovornost roditelja u formiranju zdravih navika kod djece

 

2. Kako hrana utječe na poremećaje u ponašanju djece

 

3.Pravilna prehrana i dentalno zdravlje

 

4.Dijabetes kod djece i mladih

 

5.Dobri i loši stanovnici dječjeg probavnog trakta

Zajedno kuhajmo zdravo.png
bottom of page