top of page

Povodom Dana zdravlja 7.4., u Građanskom smo centru zajedno s Udrugom Iks organizirali radionicu ''Zdravom hranom protiv depresije".

Radionicu je vodila Marina Kušan-Hadžić. Objasnila je kako prehranom utjecati na depresiju.

 

„Znamo da je osnova života ono što jedemo pa se kaže da pokušamo osjećati što jedemo. Današnjem suvremenom čovjeku je to teško jer smo okupirani gotovom nezdravom hranom punom aditiva koja ne sadrži dovoljne energije za naš organizam. S obzirom da je ta hrana strana našem tijelu, ono osjeća promjene koje često rezultiraju i depresivnim stanjima. Prehrana nije jedini čimbenik koji uzrokuje depresiju, ali uz sve ostale društvene promjene koji pogađaju ljudski organizam on postaje labilan i neotporan na promjene koje često probudi nešto negativno u njemu.

Na svakom zdravom tanjuru polovica tanjura moralo bi zauzimati voće i povrće, a ostatak tanjura bi se trebao sastojati od proteina i ugljikohidrata. Također, vrlo je bitan cijeli kompleks B vitamina koji dobro dođe organizmu kao nadopuna prehrani u bilo kojem obliku. Njega je lako pronaći u zelenom povrću, ribi, jajima, orašastim plodovima ili plodovima mora. Začini su vrlo bitni, naročito kurkuma koja smanjuje utjecaj depresije na život. Također je tu i kardamom koji je jaki stimulans koji djeluju u smjeru antidepresiva.  Osim toga, paleta ljekovitog bilja je također od velikog značaja, tako da je dobro što više konzumirati gospinu travu, ružmarin, valerijanu, žalfiju ili matičnjak za ublažavanje ili sprječavanje depresivnog stanja.

Ovim će tempom depresija 2020. godine biti na drugom mjestu svjetskih kroničnih bolesti, a ako se nastavi razvijati u tom smjeru, 2030. godine bi mogla zauzeti i prvo mjesto.

Potrebno je paziti na prehranu te da je svatko u mogućnosti pribaviti potrebne namirnice na tržnici te složiti tanjur koji sadrži pravilnu prehranu koja će organizam učiniti otpornijim na depresiju."

Zdravom prehranom protiv depresije

bottom of page